Agnieszka Witkowska

TURKUSOWA PRZEWODNICZKA

Logotyp Ridetu przedstawia dwie osoby, które z radością stoją razem, ramię w ramię, przed wyzwaniem - wejściem na szczyt swoich marzeń. Te osoby wnoszą do świata mnóstwo swojej osobistej mocy - dzięki turkusowemu zarządzaniu, turkusowemu wychowaniu, turkusowemu życiu. Mają frajdę z tego, że z turkusowej perspektywy widzą świat szerzej, dostrzegają więcej możliwości i więcej powodów do uśmiechu, I tym uśmiechem zarażają świat. A "ridetu!" w języku esperanto oznacza "uśmiechnij się!".

Konsultacje wyzwań turkusu

Zaprojektuj rozwiązania w zgodzie z sobą!

...człowieka w obliczu wyzwania. Może ma do podjęcia ważną decyzję, chce rozwiązać konflikt, nie wychodzi mu coś, na czym mu zależy... Ale ten człowiek pomimo trudności nie jest wcale sfrustrowany i zagubiony. Ma swój kompas, który pomaga mu w takich sytuacjach określić właściwą dla niego ścieżkę. Ma zaufanie do siebie. Ma sposoby, by wypracowywać naprawdę dobre rozwiązania – takie, które przyczyniają się do odczuwania radości w sercu, do umacniania porozumienia między ludźmi i budowania świata, w którym chce się żyć. I kto powiedział, że jest w tym sam? Ma wsparcie ludzi, którzy w niego wierzą, akceptują go i troszczą się o niego.

Ty też możesz być w tym miejscu!

Wyobraź sobie...

Turkus to harmonia ludzi i świata, to doświadczenie pełni i świadomość wpływu, to wolność i odpowiedzialność, uważność i akceptacja, równość i wzajemne wsparcie. To radość życia.

 

Jeśli dotychczas słowo "turkus" kojarzyło Ci się jedynie z kamieniem lub kolorem, to ok. Jesteś w większości. Ale uwaga – to się za chwilę zmieni! 

Turkus jako określenie systemu wartości i postawy wywodzi się z dynamiki spiralnej C. S. Gravesa oraz integralnej teorii świadomości K. Wilbera, a wszedł do codziennego języka psychologii zarządzania dzięki książce F. Laloux Pracować inaczej. W dużym uproszczeniu: w miarę jak zmieniało się środowisko życia człowieka, wykształcały się różne modele współpracy międzyludzkiej i różne zakresy świadomości siebie i świata. Paradygmat turkusowy to ten z najszerszą perspektywą, potrzebą harmonii i wolności zarazem.

 

Współcześnie mówi się najczęściej o turkusowych organizacjach lub firmach – bo o tym jest mówić najłatwiej, gdy mamy dany wzór, jak działać turkusowo. Turkusowe mogą być jednak także przyjaźnie, rodziny, zespoły, wspólnoty, społeczności, a także pojedynczy ludzie.

 

Gdy...

 • bierzesz pod uwagę perspektywę ewolucyjną (bigger picture) na równi z własną;

 • świadomie rozwijasz siebie i stawiasz sobie cele w oparciu o swoje wartości, mając z tyłu głowy również dobro innych ludzi i świata;

 • we współpracy z rodziną, organizacją, zespołem czy znajomymi stawiasz na partnerstwo i partycypację, bazujesz na zasobach i wzajemnym wsparciu;

 • w relacjach z ludźmi (małymi i dużymi, oficjalnych i nie) budujesz wzajemne zaufanie, masz otwartość na różnice między Wami, pokazujesz swoje granice i szanujesz granice innych;

 • gdy jesteś sobą i ludzie przy Tobie mogą czuć się swobodnie;

...to wiedziesz całkiem turkusowe życie :)

 

Jeśli zaś Ty, Twój zespół lub Twoja rodzina tęsknicie za turkusowym życiem, potrzebujecie wsparcia w jakimś aspekcie samorealizacji, współpracy lub komunikacji, chcecie wspólnie z pochylić się nad wyzwaniem, przed którym stoicie – jestem i służę rozmową!

O co chodzi z tym turkusem?

W jaki sposób rozmowa może wspierać?

 • Możesz się wygadać przed kimś, kto potrafi słuchać z uważnością i empatią. Kto nie będzie Cię oceniał, da Ci przestrzeń do rozwinięcia swoich myśli i pogłębienia ich poprzez odpowiednio dobrane pytania. Już samo to może zwiększyć Twoją świadomość siebie i Twojej sytuacji oraz pomóc po trosze odbudować poczucie bezpieczeństwa i spokój ducha.

 • Precyzyjne określenie wyzwania jest kluczem do znalezienia dobrego rozwiązania. Pomogę Ci zatem spojrzeć na sytuację, w której jesteś, z różnych perspektyw i zrozumieć ją całościowo. Poprowadzę Cię przez labirynt Twoich emocji, gdzie rozpoznasz Twoje potrzeby, które domagają się zaspokojenia.

 • Razem poszukamy odpowiednich dla Ciebie rozwiązań. Przyjrzymy się tym, które znasz i tym, które przyjdą Ci do głowy podczas rozmowy. Jeśli zechcesz, ja również mogę Ci jakieś zaproponować. Podpowiem, jak ważyć różne rozwiązania, by podjąć decyzję w zgodzie z sobą. Dobrze dobrane rozwiązanie, które rozumiesz i w które wierzysz, które jest autentycznie Twoje, znacznie łatwiej realizuje się w praktyce.

 • Możesz w krótkim czasie zdobyć wiele odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Z przyjemnością wesprę Cię w ich znajdowaniu lub podzielę się wiedzą i doświadczeniem gromadzonymi od lat. Jeśli zechcesz, pokażę Ci wspierające i skuteczne metody rozwoju i działania, które przy okazji pielęgnują harmonię, wolność i radość życia.

 • To od Ciebie zależy, o czym rozmawiamy. To Twoje wartości i potrzeby stanowią punkt odniesienia dla wszystkich decyzji. Ja niczego Ci nie narzucam. Moim celem jest dać Ci wsparcie – takie, jakie potrzebujesz i tyle, ile potrzebujesz. Dzięki temu wzmacniasz swoje kompetencje i zaufanie do siebie. Możesz być sobą i może Ci być z tym lekko i dobrze.

Jak to działa?
Co to daje?

Konsultacja wyzwań turkusu jest dla Ciebie, gdy chcesz:

 • dowiedzieć się, co daje turkus i sprawdzić, czy jest tym, czego pragniesz dla siebie, swojego zespołu, swojej rodziny;

 • wdrożyć do swojego życia turkusowe podejście, ale nie wiesz, od czego zacząć;

 • przyjrzeć się, jak w turkusowy sposób można rozwiązać dylematy i problemy, przed którymi stoisz;

 • złagodzić swoje trudności w komunikacji lub współpracy;

 • stanąć przy sobie i iść własną ścieżką;

 • dać swoim bliskim wsparcie, by mogli rozwijać skrzydła;

 • częściej czuć radość życia, bliskość i spełnienie, a rzadziej – frustrację, niemoc, zmęczenie.

 

Nie jestem w stanie wypisać wszystkich sytuacji, w których wspierająca rozmowa i pokazanie mojej turkusowej perspektywy może być pomocne. To sprawa bardzo indywidualna. Dlatego jeśli tylko gdzieś w głowie słyszysz głos “a może by z nią pogadać...”, to z całego serca zapraszam Cię na bezpłatną pierwszą konsultację.

Czy to dla Ciebie?

Ile to kosztuje?

Turkus to nieodłączny atrybut mojego życia. Turkusowo myślę, czuję i działam. Turkus był we mnie od zawsze – a od kilku lat uczę się świadomie go określać, wybierać i wzmacniać. Pracowałam turkusowo z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Wsiąkłam totalnie w ruch edukacji demokratycznej, ale turkusowo działałam także w organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych. Obserwowałam i doświadczałam. Czytałam i słuchałam, jak o turkusie mówią inni. A teraz bardzo chcę się nim dzielić. 

 

Kontakt z drugim człowiekiem, ten uważny, empatyczny, pełen akceptacji, zaufania i wolności, dodaje mi skrzydeł. Wierzę, że jest niezbędny do życia – do turkusowego życia na pewno. Ogromnie się cieszę, że przychodzi mi z łatwością, że mam w sobie potężny dar empatii, uważności i intuicji. Niemniej rozwijam tę zdolność przez cały czas. Studiowałam pedagogikę na specjalności coaching i doradztwo zawodowe. Ukończyłam kurs podstaw pomocy psychologicznej i letnią szkołę tutoringu. Uczestniczyłam w wielu warsztatach dotyczących komunikacji, głównie porozumienia bez przemocy. Poprowadziłam kilka procesów coachingowych, kilkanaście tutoringowych i setki wspierających rozmów. Mam wsparcie superwizorki.

 

Mogę dać Ci bezpieczną i wspierającą przestrzeń do stawiania czoła wyzwaniom. Skorzystasz?

Dlaczego ja?

Zanim zdecydujesz się na współpracę – poznajmy się!

Możesz mnie trochę posłuchać, sprawdzić, czy odpowiada Ci mój styl rozmowy. Możesz zapytać o wszystko, czego potrzebujesz, żeby podjąć decyzję, czy chcesz ze mną pracować. Możesz też opowiedzieć mi o tym, z czym się borykasz lub nad czym dumasz, a ja pomogę Ci zobaczyć, jakie potrzeby za tym stoją i zweryfikować, czy konsultacja wyzwań turkusu jest na nie odpowiedzią. W Ridetu nie ma miejsca na naciągactwo – więc nie martw się, jeśli poczuję, że Twój temat potrzebuje innego specjalisty albo innej formy, po prostu Ci o tym powiem. A może poczujesz, że to jest właśnie to, czego szukasz?

 

Napisz, zadzwoń, umów się na bezpłatną wstępną konsultację już dziś!

Porozmawiajmy!

Do zobaczenia na turkusowym szlaku!

NIP 952-201-81-10
REGON 141494056
ul. Rusałki 29
04-884 Warszawa
ridetu@gmail.com
+48 602 365 349

Kontakt

Sprawdź jeszcze...

może zainteresuje Cię tutoring rozwojowy?

może zainteresują Cię warsztaty psychoedukacyjne?

może zainteresuje Cię facylitacja pracy grupowej?