może zainteresuje Cię konsultacja wyzwań turkusu?

może zainteresują Cię warsztaty psychoedukacyjne?

może zainteresuje Cię tutoring rozwojowy?

może zainteresuje Cię tutoring turkusowego przywództwa?

Sprawdź jeszcze...

Kontakt

+48 602 365 349

ridetu@gmail.com

ul. Rusałki 29
04-884 Warszawa

NIP 952-201-81-10
REGON 141494056

Do zobaczenia na turkusowym szlaku!

Porozmawiajmy!

Zanim zdecydujesz się na współpracę – poznajmy się!

Możesz mnie trochę posłuchać, sprawdzić, czy odpowiada Ci mój styl rozmowy. Możesz zapytać o wszystko, czego potrzebujesz, żeby podjąć decyzję, czy chcesz ze mną pracować. Możesz też opowiedzieć mi o tym, z czym się borykasz lub nad czym dumasz, a ja pomogę Ci zobaczyć, jakie potrzeby za tym stoją i zweryfikować, czy tutoring i turkusowe rodzicielstwo są na nie odpowiedzią. W Ridetu nie ma miejsca na naciągactwo – więc nie martw się, jeśli poczuję, że Twój temat potrzebuje innego specjalisty albo innej formy, po prostu Ci o tym powiem. A może poczujesz, że to jest właśnie to, czego szukasz?

 

Napisz, zadzwoń, umów się na bezpłatną konsultację już dziś!

Dlaczego ja?

Nie jestem rodzicem – ale to nie przeszkadza znajomym rodzicom prosić mnie o wsparcie. Kiedy pierwszy raz zaproponowano mi opiekę nad 5-miesięczną dziewczynką (choć byłam już wówczas doświadczoną animatorką, edukatorką i wychowawcą, studentką pedagogiki), padł na mnie blady strach. Usłyszałam wtedy od jej mamy: "Agnieszko, wszystkiego się przecież nauczysz, tak jak my. A do Ciebie mam zaufanie". Przez te dwanaście lat pracy z bardzo różnymi dzieciakami w rozmaitych rolach i nieustannego szkolenia się faktycznie ogromnie dużo się nauczyłam – i jestem przekonana, że zaufanie jest kluczem do sukcesu. Zaufanie do dziecka, jego kompetencji i wewnętrznego dobra. Zaufanie do dorosłych, z którymi współpracuję w opiece i wychowaniu, ich decyzji i działań. Zaufanie do siebie, że postąpię najlepiej, jak potrafię w danym momencie, że dam sobie radę, że moja intuicja mi służy. I wreszcie – zaufanie, którego jestem godna, które świadomie wypracowuję w relacjach.

 

Kontakt z drugim człowiekiem, ten uważny, empatyczny, pełen akceptacji, zaufania i wolności, dodaje mi skrzydeł. Wierzę, że jest niezbędny do życia – do turkusowego życia na pewno. Ogromnie się cieszę, że przychodzi mi z łatwością, że mam w sobie potężny dar empatii, uważności i intuicji. Niemniej rozwijam tę zdolność przez cały czas. Studiowałam pedagogikę na specjalności coaching i doradztwo zawodowe. Ukończyłam kurs podstaw pomocy psychologicznej i szkołę tutoringu. Uczestniczyłam w wielu warsztatach dotyczących komunikacji, głównie porozumienia bez przemocy. Poprowadziłam kilka procesów coachingowych i kilkanaście tutoringowych oraz setki wspierających rozmów. Mam wsparcie superwizorki.

 

Służę inspiracją, by bycie z dziećmi czynić doświadczeniem pełnym swobody i wzajemnej dbałości, ekscytującym i bezpiecznym, sprzyjającym rozwojowi i byciu sobą. Służę wsparciem, by w relacji z dziećmi zadbać także o siebie i podążać własną ścieżką serca. Służę pomocą, by w zagubieniu, niepewności, bezradności odnaleźć na nowo siłę, wzmocnić swoje kompetencje i rozwinąć skrzydła. Skorzystasz?

Ile to kosztuje?

Czy to dla Ciebie?

Rodzicu! Dziadku! Babciu! Ciociu! Wujku! Nianiu!

 

Jeżeli chcesz rozwijać siebie w kontekście swojej relacji z dzieckiem, które jest pod Twoją opieką, to jesteś w dobrym miejscu. Nawet jeśli turkusowe rodzicielstwo brzmi dla Ciebie jak czarna magia, ale coś Cię w tym przyciąga – warto spróbować. Nawet jeśli wszystkie idee zawarte w turkusowym rodzicielstwie są Ci już znane, a jednak wciąż szukasz wsparcia, bo zdarzają się sytuacje, w których zalewa Cię bezradność – warto spróbować.

 

Nie musisz czuć się samotnie ze swoimi rodzicielskimi czy wychowawczymi wyzwaniami. Nie musisz trwać w bezradności, gdy nie wiesz, co robić. Nie musisz samodzielnie odkrywać Ameryki. Nie musisz też poświęcać się i rezygnować z siebie w rodzinie. Możesz sięgnąć po profesjonalne wsparcie – dla siebie, dla dziecka, dla Waszej relacji. Byście mieli więcej łatwości, bliskości, radości, wolności... i wszystkiego, czego potrzebujecie. Co Ty na to?

Na czym polega turkusowe rodzicielstwo?

 

Co wychowanie w turkusie daje dzieciom i Tobie?

Kiedyś świat zmieniał się powoli i oferował mniej możliwości. Życie było bardziej przewidywalne. Wiadomo było, na co przygotowujemy kolejne pokolenie. W dobie postępu technologicznego coraz częściej słyszymy "wszystko jest możliwe" – i nawet jeśli właśnie przyszło Ci do głowy coś, co temu przeczy, czy możesz powiedzieć z pełnym przekonaniem, że za trzydzieści lat nie będzie?

 

Turkusowe spojrzenie na wychowanie pozwala umocnić dziecko w tym, co będzie mu służyć niezależnie od okoliczności: w świadomym kierowaniu swoim życiem w zgodzie z sobą oraz w skutecznej współpracy z uważnością na potrzeby swoje, drugiego człowieka i świata.

 

W perspektywie turkusowej czerpiemy z różnych podejść, mając zawsze na uwadze wolność i godność każdego człowieka. Towarzyszymy dzieciom na ich własnej drodze rozwoju, obdarzając je empatią, pokazując swój punkt widzenia, swoje granice, emocje i wartości, ale nie narzucając swojego zdania ani swoich rozwiązań. Zapewniamy im przestrzeń, by eksplorowały, testowały, doświadczały i wszystkimi zmysłami odkrywały siebie i swoje otoczenie oraz z całą mocą sięgały po swoje marzenia. Jednocześnie pozwalamy, by ponosiły konsekwencje swoich wyborów i uczyły się na błędach, oferując wsparcie, gdy go potrzebują lub konstruktywną informację zwrotną, gdy o nią poproszą. Zapraszamy dzieci do współdecydowania o sprawach rodziny, by miały poczucie sprawstwa, gdy będą chciały wpłynąć na jakiekolwiek sprawy świata.

 

Turkusowe rodzicielstwo to partnerska relacja z dzieckiem oparta na bliskości, szacunku i zaufaniu, w której każdy może być sobą i stanowić o sobie. To także budowanie wspólnoty w rodzinie lub społeczności poprzez wspólne działanie i wzajemne wsparcie w otwartości na dzielące nas różnice.

 

Turkus (za K. Wilberem i innymi zajmującymi się teoriami rozwoju świadomości i międzyludzkiej współpracy) oznacza dostrzeganie potencjału w różnorodności i budowanie harmonii, żyjąc pełnią swojego jestestwa. Turkusowe rodzicielstwo tym różni się od innych, że nie jest jednolitym modelem mówiącym, co jest dobre, a co złe. To raczej ścieżka pracy nad sobą, by stale poszerzać własne horyzonty myślowe, integrować różne metody, które Wam służą, i świadomie wybierać, co w tym momencie możesz dać dziecku w zgodzie z sobą i z nim samym, by je wesprzeć na jego własnej drodze. Jeśli tylko masz gotowość dostrzec w dziecku odrębnego człowieka – to zapraszamy do grona turkusowych opiekunów :)

 

Turkusowe rodzicielstwo integruje myśli wielu wybitnych pedagogów i psychologów oraz zapoczątkowanych przez nich nurtów wychowawczych: Janusza Korczaka, Marii Montessori, Jespera Juula, Williama i Marthy Searsów (rodzicielstwo bliskości, w Polsce znane dzięki Agnieszce Stein), Andrego Sterna (ekologia dzieciństwa) i wielu innych. Jeśli ktoś z nich brzmi znajomo – turkus może również być Ci bliski :) Jeśli już starasz się wdrażać nauki kogoś z nich, ale napotykasz wyzwania, w których chętnie skorzystasz ze wsparcia – zapraszam na tutoring!

 

Nasze spotkania będą w pełni dostosowane do Ciebie – ale oto przykładowe tematy tutoringu turkusowego rodzicielstwa:

  • Ty jako opiekun – jakie są Twoje zasoby, blokady, potrzeby, co chcesz w sobie rozwinąć, jakie wartości chcesz wnieść w świat, jaką masz wizję siebie i czego pragniesz dla swojego dziecka;

  • autentyczność – jak być sobą przy dziecku;

  • uważność, zrozumienie, otwartość – jak zauważać sygnały, które dziecko do nas wysyła i rozpoznawać stojące za nimi potrzeby, by reagować wspierająco; jak uczyć dzieci uważności na drugiego człowieka i budować w nich postawę otwartości;

  • empatia i komunikacja – jak nie chować głowy w piasek w emocjach, jak uczyć dzieci radzenia sobie z emocjami, jak rozmawiać z szacunkiem i godnością, żeby wspierać, wzmacniać relację i dojść do porozumienia;

  • budowanie wzajemnego zaufania i wspieranie w odpowiedzialnym korzystaniu z wolności – jak pokazywać granice i uczyć dzieci respektowania granic swoich i innych;

  • towarzyszenie dziecku w samopoznaniu, samoakceptacji i samorealizacji, by nauczyło się korzystać ze swoich zasobów, stawiać czoła wyzwaniom i osiągać swoje cele;

  • współdziałanie w rodzinie, w społeczności – do czego i w jaki sposób włączać dzieci.

Czym jest tutoring?

 

Dlaczego warto skorzystać z takiego wsparcia?

Wyobraź sobie...

...człowieka w relacji z dzieckiem. Jest szczęśliwy i pełen pasji, gdyż wie, co robić, by dziecko swobodnie wzrastało, mogąc rozwijać wszystkie swoje dary, a przy tym cieszyć się życiem i być sobą. Z każdej sytuacji potrafi znaleźć wyjście, w którym nie ucierpią ani ludzie, ani łączące ich więzi, co daje mu mnóstwo siły i spokoju w trudnych chwilach. Ma w sobie równowagę i spełnienie, ponieważ umie zadbać i o dziecko, i o siebie, i o ich otoczenie. Czuje się bezpiecznie, gdyż z dzieckiem łączy go moc zaufania i wzajemnej troski, nie iluzja władzy i posłuszeństwa. Każdego dnia ma powody do świętowania, albowiem co dzień stwarza dziecku warunki do uczenia się siebie i świata, towarzysząc mu z uważnością i gotowością wsparcia. Wierzy w swoje dziecko, wzmacnia jego poczucie własnej wartości, pozwala mu być samodzielnym i odpowiedzialnym, uczy krytycznego myślenia i odnajdowania się w różnych sytuacjach po partnersku, by jak najlepiej przygotować je do dorosłego życia w przyszłości, której nie znamy.

Ty też możesz być w  tym miejscu!

Co wolisz:

  • nauczyciela, który powie Ci, co jest dla Ciebie najlepsze oraz jak i co zrobić, by to osiągnąć, a potem rozliczy z wyniku (A) czy nauczyciela, który pomoże Tobie określić Twój własny cel, przy którego wsparciu postawisz przed sobą ekscytujące wyzwania prowadzące do tego celu i który pomoże Ci sprawdzić, czy efekt Cię satysfakcjonuje (B)?

  • przewodnika, za którym pójdziesz, naśladując każdy jego ruch (A) czy przewodnika, który podzieli się swoją mądrością oraz zainspiruje Cię do poszukiwania własnej drogi i pomoże sprawdzić, czy podejmowane decyzje doprowadzą Cię tam, dokąd chcesz dojść? (B)?

  • przyjaciela, który będzie forsował swoje pomysły i dawał rady na każdym kroku (A), czy przyjaciela, który będzie Ci towarzyszył na dobre i na złe, zrozumie, obdarzy empatią, pomoże wyciągnąć wnioski z porażek i świętować sukcesy (B)?

 

Jeśli wybierasz wersję B – to ze sporym prawdopodobieństwem tutoring przypadnie Ci do gustu :)

 

Tutoring to indywidualny proces wspierania w rozwoju osobistym, zawodowym lub naukowym, pozwalający być sobą, iść własną ścieżką i osiągnąć sukces po swojemu. Zwykle jest to ok. 5-10 cotygodniowych spotkań, które pomagają Ci czerpać maksymalny zysk z Twojej samodzielnej pracy pomiędzy spotkaniami. 

 

Tutoriale, czyli regularne spotkania w tutoringu, to okazja dla Ciebie, by:

  • pogłębiać samoświadomość (dowiedzieć się więcej o swoich predyspozycjach, ograniczeniach, mocnych i słabych stronach, sposobach działania, talentach, aspiracjach, potrzebach itd.);

  • stawiać sobie cele w zgodzie z sobą i uczyć się skutecznego wykorzystywania własnych zasobów do ich realizacji;

  • podejmować wyzwania, które będą dla Ciebie przyjemną i skuteczną formą rozwoju;

  • wyznaczać kierunki samodzielnej eksploracji możliwości rozwoju;

  • pochylać się nad wnioskami z uczenia się w działaniu i sprawdzać, co możesz zrobić lepiej i jak znaleźć się bliżej realizacji swojej wizji;

  • korzystać z empatycznego wsparcia i inspiracji od tutora.

 

Metoda tutoringu wywodzi się z praktyk akademickich uniwersytetów w Oxford i Cambridge, ale od dwustu lat z powodzeniem rozprzestrzeniła się na cały świat i jest stosowana nie tylko na uczelniach, lecz także w szkolnictwie, w pracy z rodzinami, w biznesie i w centrach rozwoju osobistego.

 

Tutoring jest podejściem holistycznym (uwzględniającym wszystkie aspekty Twojego życia) oraz spersonalizowanym (Ty jesteś podmiotem tutoringu). Leży w równowadze między coachingiem i mentoringiem – pozwala Ci zarówno decydować o procesie rozwoju i dostosowywać go do siebie, jak i czerpać z kompetencji i doświadczenia tutora w najlepszy dla siebie sposób. Daje przestrzeń do dobierania najwłaściwszych dla Ciebie narzędzi wspierania w rozwoju. Działa zgodnie z wiedzą, którą współcześnie neurobiologia i psychologia dostarczają nam na temat uczenia się i rozwoju: bazuje na wewnętrznej motywacji, angażuje emocje, pozwala samodzielnie odkrywać,  eksperymentować i działać, a przy tym odbywa się w bezpiecznej atmosferze partnerskiej współpracy. Dzięki temu jest tak efektywny.

 

Czy tutoring jest niezastąpiony? Absolutnie nie! Powiem tak: uczestniczyłam w życiu w wielu formach kształcenia i wspierania w rozwoju. Szkołach, studiach, kursach, warsztatach, seminariach, konferencjach. Stażach i praktykach. Superwizjach i terapiach. Przeczytałam mnóstwo książek i artykułów, wysłuchałam wielu podcastów i wywiadów. I ciągle od czasu do czasu siadam i gadam ze sobą – bo potrzebuję tę rozsypankę połączyć w spójną całość, docenić to, kim już jestem i co osiągnęłam, sprawdzić, jak teoria wychodzi mi w praktyce, wybrać, co chcę doskonalić, a co mi się już nie przyda, i zdecydować, jak z mojego potencjału zrobić najlepszy użytek dla siebie i dla świata. Tak turkusowo – mieć jak najszerszą perspektywę, sięgać po swoją pełnię i realizować ją w harmonii z innymi ludźmi.

 

Z Tobą też chętnie pogadam, chcesz?

Tutoring turkusowego rodzicielstwa

Spraw, by Twoje relacje z dziećmi, były przestrzenią wolności i zaufania!

Logotyp Ridetu przedstawia dwie osoby, które z radością stoją razem, ramię w ramię, przed wyzwaniem - wejściem na szczyt swoich marzeń. Te osoby wnoszą do świata mnóstwo swojej osobistej mocy - dzięki turkusowemu zarządzaniu, turkusowemu wychowaniu, turkusowemu życiu. Mają frajdę z tego, że z turkusowej perspektywy widzą świat szerzej, dostrzegają więcej możliwości i więcej powodów do uśmiechu, I tym uśmiechem zarażają świat. A "ridetu!" w języku esperanto oznacza "uśmiechnij się!".

Agnieszka Witkowska

TURKUSOWA PRZEWODNICZKA