Kontakt

+48 602 365 349

ridetu@gmail.com

ul. Rusałki 29
04-884 Warszawa

NIP 952-201-81-10
REGON 141494056

Do zobaczenia na turkusowym szlaku!

Czym są kręgi naprawcze?

 

Co zmieniają w podejściu do konfliktu?

Jakie skojarzenia wywołuje w Tobie słowo konflikt? Jak zwykle reagujesz na sytuacje sporne? Jakie konsekwencje niosą konflikty w Twojej pracy, rodzinie, społeczności? A czy chcesz spróbować czegoś nowego, czegoś, co pomoże Ci przejść przez konflikt w grupie z dbałością o siebie, drugiego człowieka, Wasze relacje i otoczenie?

 

Kręgi naprawcze są formą rozwiązywania konfliktów i sporów, która umacnia grupę i pozwala projektować wyjście z sytuacji możliwie najlepsze dla wszystkich członków społeczności. 

 

Jakże często w sytuacji spornej nieświadomie bazujemy na niewspierających przekonaniach, że:

  • konflikt jest czymś złym lub źle świadczącym o nas;

  • konflikt to walka, którą należy wygrać (głównie po to, żeby nie być przegranym);

  • aby rozwiązać konflikt, należy znaleźć winnego i ukarać go;

  • racja może być tylko jedna itd.

 

Powoduje to, że boimy się konfliktów tak jak boimy się porażki, nie wierzymy w możliwość porozumienia i znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania, czujemy się bezradni albo z marszu angażujemy wszystkie siły, by wygrać spór. Kłócimy się, gniewamy w skrytości, czasem podkładamy świnie. Albo z drugiej strony poświęcamy się i niesiemy swój krzyż w milczeniu. Czasem udajemy, że konfliktu w ogóle nie ma, bo przecież nikt nie lubi konfliktów. W poszukiwaniu sprawiedliwego wyjścia znajdujemy argumenty, by przekonać do swojego zdania lub organizujemy różnego rodzaju sądy: przyglądamy się dowodom, odwołujemy się do istniejących norm, ważymy racje obu stron i wydajemy wyrok. Przyklejamy łatkę "winny" lub "niewinny". Nakładamy karę, niekoniecznie związaną z sytuacją. Wykorzystujemy siłę swojej roli (rodzica, lidera, specjalisty itp.) lub kompetencji (retoryki, przekonywania, zjednywania sojuszników itp.), by postawić na swoim. Problem polega na tym, że niekoniecznie coś w ten sposób naprawiamy, a cierpią przy tym ludzie i cierpią relacje między nimi. Jeśli to widzisz, jeśli chcesz temu zapobiegać – to zapraszam do skorzystania z mocy kręgów naprawczych :)

 

Nie zagwarantuję, że da się rozwiązać każdy konflikt tak, by każdy czuł się wspaniale – gdyby to było takie proste... Ale warto pamiętać, że konflikt jest nieodłącznym elementem życia i naturalną fazą procesu grupowego. Najprościej: różnimy się, więc pojawiają się różnice zdań, i jeśli chcemy stworzyć zgraną, kompetentną społeczność, jeśli chcemy ze sobą blisko i efektywnie współpracować, to tak czy siak przyjdzie nam stawić czoła konfliktom w grupie. Od naszych działań zależy natomiast, czy konflikt będzie naszą społeczność wzmacniał czy osłabiał.

 

W kręgach naprawczych zasiadamy, aby:

  • wspólnie wypracować rozwiązanie jak najbardziej korzystne dla wszystkich;

  • czerpać naukę z zaistniałej sytuacji na przyszłość oraz wzmacniać u uczestników poczucie sprawstwa i odpowiedzialności wobec tego, co się dzieje między członkami grupy;

  • budować między ludźmi wzajemne zrozumienie, zaufanie i troskę.

 

Na czym opiera się skuteczność kręgów naprawczych?

  • Dzięki wykorzystaniu metody porozumienia bez przemocy (NVC) Marshalla Rosenberga kręgi naprawcze dają każdemu przestrzeń do bycia usłyszanym z uważnością i szacunkiem. Sednem wszelkich sporów są różnice między nami i trudne emocje, zatem wzajemne zrozumienie, empatia i komunikacja z poziomu serca są podstawą dla znalezienia strategii zaspokajającej potrzeby wszystkich.

  • W kręgach naprawczych dąży się do zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy oraz poprawy stosunków międzyludzkich. Sprawiedliwość naprawcza odrzuca rozwiązania wynikające ze strachu, zemsty, siły, przekonań, stawiając w sercu procesu potrzeby ludzi i ich relacje, dając tym samym szansę na uzdrowienie ran społeczności.

  • Uczestnictwo w kręgach naprawczych jest dobrowolne, a rozmówcy traktowani są na równi niezależnie od pełnionej funkcji, wieku, kompetencji i innych różnic między nimi. Umożliwia to poczucie wpływu na przebieg i rozwiązanie konfliktu, a co za tym idzie – autentyczne zaangażowanie się w dialog i współpracę.

 

Czy łatwo wdrożyć kręgi naprawcze do swojego życia? I tak, i nie. Ich zasady są proste i uniwersalne, dlatego z powodzeniem można spotykać się w kręgach naprawczych i w biznesie, i z przedszkolakami – największą trudność stanowi odrzucenie bagażu kulturowego, który niesiemy ze sobą przez życie, opartego na trójkącie ofiara- kat-ratownik i uwolnienie w sobie zaufania oraz języka serca. Będzie mi niezmiernie miło towarzyszyć Ci w tym pięknym procesie :)

Porozmawiajmy!

Zanim zdecydujesz się na współpracę – poznajmy się!

Możesz sprawdzić, czy odpowiada Ci mój styl rozmowy i doświadczyć porozumienia bez przemocy. Możesz zapytać o wszystko, czego potrzebujesz, żeby podjąć decyzję, czy chcesz ze mną pracować. Możesz też opowiedzieć mi o tym, z czym się borykasz, a ja pomogę Ci zobaczyć, jakie potrzeby za tym stoją i zweryfikować, czy kręgi naprawcze są na nie odpowiedzią. W Ridetu nie ma miejsca na naciągactwo – więc nie martw się, jeśli Twój temat potrzebuje innego specjalisty albo innej formy, po prostu Ci o tym powiem. A może poczujesz, że to jest właśnie to, czego szukasz?

 

Napisz, zadzwoń, umów się na bezpłatną konsultację już dziś!

Dlaczego ja?

Zasiadałam w kręgach z dziećmi i dorosłymi, kobietami i mężczyznami, współpracownikami i współlokatorami. Przynosiły wzajemne zrozumienie, koiły smutki i złości, budowały długotrwałe porozumienie i dawały skuteczne rozwiązania problemów. W kręgu każdy jest ważny, każdy może być sobą, a mądrość społeczności kieruje nas ku pięknym decyzjom. Dlatego wierzę w kręgi całym sercem i zapraszam Cię do nich serdecznie :)

 

Kontakt z drugim człowiekiem, ten uważny, empatyczny, pełen akceptacji, zaufania i wolności, dodaje mi skrzydeł. Uważam, że jest niezbędny do życia – do turkusowego życia na pewno. Ogromnie się cieszę, że przychodzi mi z łatwością, że mam w sobie potężny dar empatii, uważności i intuicji. Niemniej rozwijam tę zdolność przez cały czas. Studiowałam pedagogikę na specjalności coaching i doradztwo zawodowe. Ukończyłam kurs podstaw pomocy psychologicznej, szkołę tutoringu, a także warsztaty dla facylitatorów kręgów naprawczych. Uczestniczyłam w wielu warsztatach dotyczących komunikacji, głównie porozumienia bez przemocy (m.in. u Anny Mills, Magdy Wegner i Joanny Berendt). Poprowadziłam kilka procesów coachingowych i kilkanaście tutoringowych oraz setki wspierających rozmów oraz spotkań w formule kręgu. Mam wsparcie superwizorki.

 

Możesz skutecznie rozwiązać konflikty w grupie z dbałością o każdego człowieka. Pomogę Ci rozmawiać z poziomu serca, naprawić relacje i doświadczyć odpowiedzialności w świecie wolności. Skorzystasz?

może zainteresuje Cię facylitacja pracy grupowej?

może zainteresuje Cię konsultacja wyzwań turkusu?

może zainteresują Cię warsztaty psychoedukacyjne?

może zainteresuje Cię tutoring turkusowego rodzicielstwa?

może zainteresuje Cię tutoring turkusowego przywództwa?

  • Jeśli Twój zespół boryka się z trudnościami we współpracy i szukasz kompleksowego wsparcia, by uczynić ją bardziej partnerską, transparentną i samorządną:

 

 

  • Jeśli jesteś rodzicem lub pracujesz z dziećmi, chcesz kompleksowo rozwijać w sobie kompetencje wychowawcze i wprowadzić wolność, bliskość i harmonię do relacji z dzieckiem:



 

  • Jeśli pracujesz z grupą i chcesz być liderem, który sprzyja skutecznemu osiąganiu celów, ale też demokratycznie i z uważnością na każdego człowieka wspiera w samorozwoju i współpracy:

 

 

  • Jeśli szukasz osobistego wsparcia w konkretnej sytuacji i chcesz znaleźć właściwe dla siebie rozwiązanie:

 

 

  • Jeśli szukasz formy rozwoju dla swojego zespołu lub chcesz rozwinąć konkretne kompetencje:

     

Sprawdź jeszcze...

Ile to kosztuje?

Czy to dla Ciebie?

Tak! Szczególnie jeśli jako rodzic, wychowawca, lider lub członek turkusowego zespołu:

  • poszukujesz alternatywy dla systemu kar i nagród oraz chcesz dać sobie i innym pole do rozwoju motywacji wewnętrznej do czynienia dobra opartej na empatii;

  • masz dość arbitralnego rozsądzania konfliktów, marzysz, by ludzie mieli poczucie wpływu i odpowiedzialności wobec sytuacji między nimi;

  • trudno Ci znaleźć adekwatne rozwiązanie w konflikcie, które możesz uznać za naprawcze i sprawiedliwe, skuteczne i korzystne dla wszystkich;

  • zależy Ci na dobrej współpracy i trwałości wspierających relacji w grupie / rodzinie, chcesz więc budować zaufanie, bliskość i wzajemną troskę;

  • czujesz się czasem bezradnie wobec sporów w grupie / rodzinie i szukasz narzędzia, które możecie wdrożyć na stałe, by mniej stresować się konfliktami.

Jak przebiega proces kręgów naprawczych?

Wyobraź sobie...

 ...człowieka, który stoi wobec trudnej, konfliktowej sytuacji w grupie z wiarą w jej rozwiązanie tak, by nikt na tym nie ucierpiał. Wie, co robić, by udało się naprawić wyrządzone szkody i odbudować łączącą ludzi więź. Rozmowy na sporne tematy, które prowadzi, mają sens, przynoszą wymierne efekty. Łączą zamiast dzielić, budują zamiast niszczyć, rozwijają zamiast ograniczać. Dają grupie w obliczu kryzysu szansę na wspólne doświadczanie harmonii, wolności i radości życia.

Ty też możesz być w  tym miejscu!

Kręgi naprawcze to proces moderowanych rozmów w duchu empatii i odpowiedzialnej wolności. Zaproszony jest do nich każdy, kogo dotyczy obecny w społeczności / zespole / rodzinie konflikt.

 

Proces kręgów naprawczych składa się z trzech etapów:

  1. Indywidualne kręgi otwarcia, czyli rozmowy facylitatora z inicjatorem, bezpośrednimi uczestnikami konfliktu i niektórymi członkami grupy. Ich celem jest doprecyzowanie, co się właściwie dzieje i jakie to ma znaczenie dla poszczególnych osób, ustalenie, kto jest niezbędny na kręgu naprawczym, aby możliwe było rozwiązanie sytuacji, oraz potwierdzenie ich chęci wzięcia udziału w procesie. 

  2. Krąg naprawczy, czyli moderowane spotkanie wszystkich zaproszonych. Jego celem jest ukazanie różnych perspektyw i wzajemne zrozumienie, określenie osobistej odpowiedzialności uczestników za zaistniałą sytuację oraz zaprojektowanie i zobowiązanie się do konkretnych działań mających rozwiązać problem.

  3. Krąg zamknięcia, czyli przeprowadzane po ok. miesiącu spotkanie wszystkich zaproszonych. Tutaj upewniamy się, czy konflikt został rozwiązany (jeśli nie – ponawiamy proces), wprowadzamy ewentualne poprawki do wcześniejszych ustaleń i świętujemy sukces grupy :)

 

Zadaniem osoby prowadzącej kręgi naprawcze (facylitatora) jest udrażnianie tego procesu, zapewnienie odpowiednich warunków do rozmów, wspieranie w wyrażaniu siebie i wzajemnym usłyszeniu się. To nie musi być osoba z zewnątrz, dlatego oprócz ich prowadzenia oferuję Wam także pomoc we wdrażaniu ich na stałe do życia społeczności / zespołu / rodziny. 

Kręgi naprawcze

Wypracuj porozumienie i zadbaj o relacje w grupie!

Logotyp Ridetu przedstawia dwie osoby, które z radością stoją razem, ramię w ramię, przed wyzwaniem - wejściem na szczyt swoich marzeń. Te osoby wnoszą do świata mnóstwo swojej osobistej mocy - dzięki turkusowemu zarządzaniu, turkusowemu wychowaniu, turkusowemu życiu. Mają frajdę z tego, że z turkusowej perspektywy widzą świat szerzej, dostrzegają więcej możliwości i więcej powodów do uśmiechu, I tym uśmiechem zarażają świat. A "ridetu!" w języku esperanto oznacza "uśmiechnij się!".

Agnieszka Witkowska

TURKUSOWA PRZEWODNICZKA