Agnieszka Witkowska

TURKUSOWA PRZEWODNICZKA

Logotyp Ridetu przedstawia dwie osoby, które z radością stoją razem, ramię w ramię, przed wyzwaniem - wejściem na szczyt swoich marzeń. Te osoby wnoszą do świata mnóstwo swojej osobistej mocy - dzięki turkusowemu zarządzaniu, turkusowemu wychowaniu, turkusowemu życiu. Mają frajdę z tego, że z turkusowej perspektywy widzą świat szerzej, dostrzegają więcej możliwości i więcej powodów do uśmiechu, I tym uśmiechem zarażają świat. A "ridetu!" w języku esperanto oznacza "uśmiechnij się!".

Kręgi naprawcze

Wypracuj porozumienie i zadbaj o relacje w grupie!

Kręgi naprawcze to proces moderowanych rozmów w duchu empatii i odpowiedzialnej wolności. Zaproszony jest do nich każdy, kogo dotyczy obecny w społeczności / zespole / rodzinie konflikt.

 

Proces kręgów naprawczych składa się z trzech etapów:

 1. Indywidualne kręgi otwarcia, czyli rozmowy facylitatora z inicjatorem, bezpośrednimi uczestnikami konfliktu i niektórymi członkami grupy. Ich celem jest doprecyzowanie, co się właściwie dzieje i jakie to ma znaczenie dla poszczególnych osób, ustalenie, kto jest niezbędny na kręgu naprawczym, aby możliwe było rozwiązanie sytuacji, oraz potwierdzenie ich chęci wzięcia udziału w procesie. 

 2. Krąg naprawczy, czyli moderowane spotkanie wszystkich zaproszonych. Jego celem jest ukazanie różnych perspektyw i wzajemne zrozumienie, określenie osobistej odpowiedzialności uczestników za zaistniałą sytuację oraz zaprojektowanie i zobowiązanie się do konkretnych działań mających rozwiązać problem.

 3. Krąg zamknięcia, czyli przeprowadzane po ok. miesiącu spotkanie wszystkich zaproszonych. Tutaj upewniamy się, czy konflikt został rozwiązany (jeśli nie – ponawiamy proces), wprowadzamy ewentualne poprawki do wcześniejszych ustaleń i świętujemy sukces grupy :)

 

Zadaniem osoby prowadzącej kręgi naprawcze (facylitatora) jest udrażnianie tego procesu, zapewnienie odpowiednich warunków do rozmów, wspieranie w wyrażaniu siebie i wzajemnym usłyszeniu się. To nie musi być osoba z zewnątrz, dlatego oprócz ich prowadzenia oferuję Wam także pomoc we wdrażaniu ich na stałe do życia społeczności / zespołu / rodziny. 

 ...człowieka, który stoi wobec trudnej, konfliktowej sytuacji w grupie z wiarą w jej rozwiązanie tak, by nikt na tym nie ucierpiał. Wie, co robić, by udało się naprawić wyrządzone szkody i odbudować łączącą ludzi więź. Rozmowy na sporne tematy, które prowadzi, mają sens, przynoszą wymierne efekty. Łączą zamiast dzielić, budują zamiast niszczyć, rozwijają zamiast ograniczać. Dają grupie w obliczu kryzysu szansę na wspólne doświadczanie harmonii, wolności i radości życia.

Ty też możesz być w  tym miejscu!

Wyobraź sobie...

Jak przebiega proces kręgów naprawczych?

Tak! Szczególnie jeśli jako rodzic, wychowawca, lider lub członek turkusowego zespołu:

 • poszukujesz alternatywy dla systemu kar i nagród oraz chcesz dać sobie i innym pole do rozwoju motywacji wewnętrznej do czynienia dobra opartej na empatii;

 • masz dość arbitralnego rozsądzania konfliktów, marzysz, by ludzie mieli poczucie wpływu i odpowiedzialności wobec sytuacji między nimi;

 • trudno Ci znaleźć adekwatne rozwiązanie w konflikcie, które możesz uznać za naprawcze i sprawiedliwe, skuteczne i korzystne dla wszystkich;

 • zależy Ci na dobrej współpracy i trwałości wspierających relacji w grupie / rodzinie, chcesz więc budować zaufanie, bliskość i wzajemną troskę;

 • czujesz się czasem bezradnie wobec sporów w grupie / rodzinie i szukasz narzędzia, które możecie wdrożyć na stałe, by mniej stresować się konfliktami.

Czy to dla Ciebie?

Ile to kosztuje?

Sprawdź jeszcze...

 • Jeśli Twój zespół boryka się z trudnościami we współpracy i szukasz kompleksowego wsparcia, by uczynić ją bardziej partnerską, transparentną i samorządną:

 

 

 • Jeśli jesteś rodzicem lub pracujesz z dziećmi, chcesz kompleksowo rozwijać w sobie kompetencje wychowawcze i wprowadzić wolność, bliskość i harmonię do relacji z dzieckiem: 

 • Jeśli pracujesz z grupą i chcesz być liderem, który sprzyja skutecznemu osiąganiu celów, ale też demokratycznie i z uważnością na każdego człowieka wspiera w samorozwoju i współpracy:

 

 

 • Jeśli szukasz osobistego wsparcia w konkretnej sytuacji i chcesz znaleźć właściwe dla siebie rozwiązanie:

 

 

 • Jeśli szukasz formy rozwoju dla swojego zespołu lub chcesz rozwinąć konkretne kompetencje:

   

może zainteresuje Cię tutoring turkusowego przywództwa?

może zainteresuje Cię tutoring turkusowego rodzicielstwa?

może zainteresują Cię warsztaty psychoedukacyjne?

może zainteresuje Cię konsultacja wyzwań turkusu?

może zainteresuje Cię facylitacja pracy grupowej?

Zasiadałam w kręgach z dziećmi i dorosłymi, kobietami i mężczyznami, współpracownikami i współlokatorami. Przynosiły wzajemne zrozumienie, koiły smutki i złości, budowały długotrwałe porozumienie i dawały skuteczne rozwiązania problemów. W kręgu każdy jest ważny, każdy może być sobą, a mądrość społeczności kieruje nas ku pięknym decyzjom. Dlatego wierzę w kręgi całym sercem i zapraszam Cię do nich serdecznie :)

 

Kontakt z drugim człowiekiem, ten uważny, empatyczny, pełen akceptacji, zaufania i wolności, dodaje mi skrzydeł. Uważam, że jest niezbędny do życia – do turkusowego życia na pewno. Ogromnie się cieszę, że przychodzi mi z łatwością, że mam w sobie potężny dar empatii, uważności i intuicji. Niemniej rozwijam tę zdolność przez cały czas. Studiowałam pedagogikę na specjalności coaching i doradztwo zawodowe. Ukończyłam kurs podstaw pomocy psychologicznej, szkołę tutoringu, a także warsztaty dla facylitatorów kręgów naprawczych. Uczestniczyłam w wielu warsztatach dotyczących komunikacji, głównie porozumienia bez przemocy (m.in. u Anny Mills, Magdy Wegner i Joanny Berendt). Poprowadziłam kilka procesów coachingowych i kilkanaście tutoringowych oraz setki wspierających rozmów oraz spotkań w formule kręgu. Mam wsparcie superwizorki.

 

Możesz skutecznie rozwiązać konflikty w grupie z dbałością o każdego człowieka. Pomogę Ci rozmawiać z poziomu serca, naprawić relacje i doświadczyć odpowiedzialności w świecie wolności. Skorzystasz?

Dlaczego ja?

Zanim zdecydujesz się na współpracę – poznajmy się!

Możesz sprawdzić, czy odpowiada Ci mój styl rozmowy i doświadczyć porozumienia bez przemocy. Możesz zapytać o wszystko, czego potrzebujesz, żeby podjąć decyzję, czy chcesz ze mną pracować. Możesz też opowiedzieć mi o tym, z czym się borykasz, a ja pomogę Ci zobaczyć, jakie potrzeby za tym stoją i zweryfikować, czy kręgi naprawcze są na nie odpowiedzią. W Ridetu nie ma miejsca na naciągactwo – więc nie martw się, jeśli Twój temat potrzebuje innego specjalisty albo innej formy, po prostu Ci o tym powiem. A może poczujesz, że to jest właśnie to, czego szukasz?

 

Napisz, zadzwoń, umów się na bezpłatną konsultację już dziś!

Porozmawiajmy!

Jakie skojarzenia wywołuje w Tobie słowo konflikt? Jak zwykle reagujesz na sytuacje sporne? Jakie konsekwencje niosą konflikty w Twojej pracy, rodzinie, społeczności? A czy chcesz spróbować czegoś nowego, czegoś, co pomoże Ci przejść przez konflikt w grupie z dbałością o siebie, drugiego człowieka, Wasze relacje i otoczenie?

 

Kręgi naprawcze są formą rozwiązywania konfliktów i sporów, która umacnia grupę i pozwala projektować wyjście z sytuacji możliwie najlepsze dla wszystkich członków społeczności. 

 

Jakże często w sytuacji spornej nieświadomie bazujemy na niewspierających przekonaniach, że:

 • konflikt jest czymś złym lub źle świadczącym o nas;

 • konflikt to walka, którą należy wygrać (głównie po to, żeby nie być przegranym);

 • aby rozwiązać konflikt, należy znaleźć winnego i ukarać go;

 • racja może być tylko jedna itd.

 

Powoduje to, że boimy się konfliktów tak jak boimy się porażki, nie wierzymy w możliwość porozumienia i znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania, czujemy się bezradni albo z marszu angażujemy wszystkie siły, by wygrać spór. Kłócimy się, gniewamy w skrytości, czasem podkładamy świnie. Albo z drugiej strony poświęcamy się i niesiemy swój krzyż w milczeniu. Czasem udajemy, że konfliktu w ogóle nie ma, bo przecież nikt nie lubi konfliktów. W poszukiwaniu sprawiedliwego wyjścia znajdujemy argumenty, by przekonać do swojego zdania lub organizujemy różnego rodzaju sądy: przyglądamy się dowodom, odwołujemy się do istniejących norm, ważymy racje obu stron i wydajemy wyrok. Przyklejamy łatkę "winny" lub "niewinny". Nakładamy karę, niekoniecznie związaną z sytuacją. Wykorzystujemy siłę swojej roli (rodzica, lidera, specjalisty itp.) lub kompetencji (retoryki, przekonywania, zjednywania sojuszników itp.), by postawić na swoim. Problem polega na tym, że niekoniecznie coś w ten sposób naprawiamy, a cierpią przy tym ludzie i cierpią relacje między nimi. Jeśli to widzisz, jeśli chcesz temu zapobiegać – to zapraszam do skorzystania z mocy kręgów naprawczych :)

 

Nie zagwarantuję, że da się rozwiązać każdy konflikt tak, by każdy czuł się wspaniale – gdyby to było takie proste... Ale warto pamiętać, że konflikt jest nieodłącznym elementem życia i naturalną fazą procesu grupowego. Najprościej: różnimy się, więc pojawiają się różnice zdań, i jeśli chcemy stworzyć zgraną, kompetentną społeczność, jeśli chcemy ze sobą blisko i efektywnie współpracować, to tak czy siak przyjdzie nam stawić czoła konfliktom w grupie. Od naszych działań zależy natomiast, czy konflikt będzie naszą społeczność wzmacniał czy osłabiał.

 

W kręgach naprawczych zasiadamy, aby:

 • wspólnie wypracować rozwiązanie jak najbardziej korzystne dla wszystkich;

 • czerpać naukę z zaistniałej sytuacji na przyszłość oraz wzmacniać u uczestników poczucie sprawstwa i odpowiedzialności wobec tego, co się dzieje między członkami grupy;

 • budować między ludźmi wzajemne zrozumienie, zaufanie i troskę.

 

Na czym opiera się skuteczność kręgów naprawczych?

 • Dzięki wykorzystaniu metody porozumienia bez przemocy (NVC) Marshalla Rosenberga kręgi naprawcze dają każdemu przestrzeń do bycia usłyszanym z uważnością i szacunkiem. Sednem wszelkich sporów są różnice między nami i trudne emocje, zatem wzajemne zrozumienie, empatia i komunikacja z poziomu serca są podstawą dla znalezienia strategii zaspokajającej potrzeby wszystkich.

 • W kręgach naprawczych dąży się do zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy oraz poprawy stosunków międzyludzkich. Sprawiedliwość naprawcza odrzuca rozwiązania wynikające ze strachu, zemsty, siły, przekonań, stawiając w sercu procesu potrzeby ludzi i ich relacje, dając tym samym szansę na uzdrowienie ran społeczności.

 • Uczestnictwo w kręgach naprawczych jest dobrowolne, a rozmówcy traktowani są na równi niezależnie od pełnionej funkcji, wieku, kompetencji i innych różnic między nimi. Umożliwia to poczucie wpływu na przebieg i rozwiązanie konfliktu, a co za tym idzie – autentyczne zaangażowanie się w dialog i współpracę.

 

Czy łatwo wdrożyć kręgi naprawcze do swojego życia? I tak, i nie. Ich zasady są proste i uniwersalne, dlatego z powodzeniem można spotykać się w kręgach naprawczych i w biznesie, i z przedszkolakami – największą trudność stanowi odrzucenie bagażu kulturowego, który niesiemy ze sobą przez życie, opartego na trójkącie ofiara- kat-ratownik i uwolnienie w sobie zaufania oraz języka serca. Będzie mi niezmiernie miło towarzyszyć Ci w tym pięknym procesie :)

Czym są kręgi naprawcze?

 

Co zmieniają w podejściu do konfliktu?

Do zobaczenia na turkusowym szlaku!

NIP 952-201-81-10
REGON 141494056
ul. Rusałki 29
04-884 Warszawa
ridetu@gmail.com
+48 602 365 349

Kontakt