Kontakt

+48 602 365 349

ridetu@gmail.com

ul. Rusałki 29
04-884 Warszawa

NIP 952-201-81-10
REGON 141494056

Do zobaczenia na turkusowym szlaku!

Na czym polega turkusowe przywództwo?

 

Co zyskujesz w turkusowym zespole?

Turkusowe przywództwo jest odpowiedzią na ciągle zmieniającą się rzeczywistość. W miarę jak poszerza się nasza świadomość siebie, międzyludzkich relacji i świata – konstruujemy nowe narzędzia, na nowe sposoby organizujemy współpracę i poszerzamy nasz horyzont potrzeb, możliwości i aspiracji o nowe obszary. Turkus to obietnica wolności i harmonii zarazem. To odnoszenie sukcesów nie za wszelką cenę, ale z uważnością na potrzeby jednostek i świata. W turkusowej grupie każdy jest ważny, może być sobą, realizować się. W turkusowej grupie ludzie się wspierają i z zaangażowaniem realizują postawione wspólnie cele. W turkusowej grupie współpraca daje radość i satysfakcję, poczucie bezpieczeństwa i sensu, wolność i harmonię.

 

Chcesz przewodzić takiej grupie? To świetnie! Zostań turkusowym przywódcą! Poniżej krótka ściągawka, nad czym możesz pracować. Poszukaj, co z tej listy już nie jest Ci obce, i wykorzystuj to. Sprawdź, co Cię woła w pierwszej kolejności i rozwijaj to. Pamiętaj, możesz skorzystać ze wsparcia!

 

Już jesteś w takiej grupie? Gratulacje! Zobacz, czy jest jakiś obszar, w którym możesz się jeszcze rozwinąć, by lepiej wspierać swoją społeczność.

 

Jak być turkusowym przywódcą, czyli co możesz rozwijać w ramach tutoringu:

 1. Samozarządzanie i autonomia

  • Pracuj na wartościach. Gdy wspólnie zdefiniujecie Wasze wspólne wartości i będziecie się do nich odnosić przy podejmowaniu decyzji, możecie sobie pozwolić na dużą swobodę w zaufaniu, że dokonane przez poszczególne osoby wybory prowadzą Wasz zespół tam, gdzie chcecie dojść.

  • Działajcie wspólnie, planujcie wspólnie, decydujcie wspólnie, ewaluujcie wspólnie. Nie w każdej sprawie – ale w tych ważnych, dotyczących wszystkich zdecydowanie tak! Korzystaj z narzędzi, które angażują, nie zabijając wewnętrznej motywacji, i które pozwalają uwzględnić każdego człowieka.

  • Zamień rywalizację na partnerską współpracę. Zamiast odgórnie oceniać, zrób przestrzeń na wzajemną konstruktywną informację zwrotną, a wnioski uczyń motorem do rozwoju. Doceniaj wkład każdego członka zespołu i świętuj wspólnie sukcesy.

  • Postaw na samodzielność i oferuj wsparcie. Ogranicz do minimum swoją dyrektywność. Moderuj dyskusje, facylituj pracę grupową, miej gotowość na dialog i negocjacje, dziel się odpowiedzialnością.

  • Inwestuj w komunikację. Ta empatyczna, uważna na potrzeby każdego człowieka, sprzyja budowaniu porozumienia i znacznie ułatwia wypracowywanie rozwiązań dobrych dla wszystkich.

  • Myśl o grupie jak o żywym organizmie mogącym osiągać pełnię swoich możliwości tylko dzięki jedności w różnorodności. Jeśli traktujesz zespół jak maszynę, w której każdy ma działać perfekcyjnie tak, jak zostanie zaprogramowany, nie spodziewaj się wychodzenia z inicjatywą czy proaktywności. Maszyny same w sobie nie dążą do niczego i w pełni zależą od ludzi, które nimi zarządzają.

 2. Pełnia i autentyczność

  • Bądź sobą – nie udawaj, że zawsze wszystko wiesz, potrafisz i ze wszystkim świetnie sobie radzisz. Bądź człowiekiem z krwi i kości, za którym ktoś będzie chciał podążać.

  • Buduj relacje w oparciu o szacunek i zaufanie. Tak, by każdy mógł czuć się bezpiecznie, taki, jaki jest. Ze swoimi emocjami, ze swoimi możliwościami, ze swoimi potrzebami – takimi, jakie są.

  • Odejdź od stałej hierarchii z korzyścią dla ról, którymi możecie się wymieniać w zależności od sytuacji i posiadanych kompetencji lub preferencji. Nie każ głowie i nogom swojego zespołu robić tego samego ;)

  • Twórz środowisko sprzyjające rozwojowi: w którym można uczyć się na błędach i prosić o pomoc, stawiać czoła sensownym wyzwaniom, wykorzystywać i umacniać swój potencjał. Gdzie działanie sprawia frajdę i satysfakcję.

 3. Ewolucyjne cele

  • Wspólnie z grupą określ Waszą misję w oparciu o zdefiniowane wartości. Co chcecie wnieść do świata, a co dać sobie nawzajem? Po co się zebraliście? Jaki jest kierunek Waszych działań? Zinternalizowanie narzuconej z góry misji jest znacznie trudniejsze niż wypracowanie jej wspólnie, a to właśnie świadomość, w jaki sposób to, co robię, służy temu, co dla mnie ważne, nadaje sens pojedynczym działaniom.

  • Inspiruj do stawiania ewolucyjnych celów – takich, które oprócz tego, że są SMART, to przyczyniają się do niesienia w świat dobra, które uwzględniają szeroką perspektywę i odpowiadają na potrzeby jednostki, społeczności i świata.

 

Brzmi pięknie, ale nie wyobrażasz sobie, że to możliwe w Twoim przypadku? Nie wiesz, jak to wszystko zrobić, od czego zacząć? Potrzebujesz konkretnych narzędzi? Przydałoby Ci się wsparcie, by przegadać wyzwania, które napotkasz na swojej ścieżce, rozpoznać swoje atuty, które pomogą Ci sobie z nimi radzić i wdrażać swoją wizję przywództwa? Zapraszam na tuturing!

 

Porozmawiajmy!

Zanim zdecydujesz się na współpracę – poznajmy się!

Możesz mnie trochę posłuchać, sprawdzić, czy odpowiada Ci mój styl rozmowy. Możesz zapytać o wszystko, czego potrzebujesz, żeby podjąć decyzję, czy chcesz ze mną pracować. Możesz też opowiedzieć mi o tym, z czym się borykasz lub nad czym dumasz, a ja pomogę Ci zobaczyć, jakie potrzeby za tym stoją i zweryfikować, czy tutoring i turkusowe przywództwo są na nie odpowiedzią. W Ridetu nie ma miejsca na naciągactwo – więc nie martw się, jeśli poczuję, że Twój temat potrzebuje innego specjalisty albo innej formy, po prostu Ci o tym powiem. A może poczujesz, że to jest właśnie to, czego szukasz?

 

Napisz, zadzwoń, umów się na bezpłatną konsultację już dziś!

Dlaczego ja?

Nie jestem naturalnym liderem – i dopóki nie odkryłam turkusowego przywództwa, prowadzenie grupy było dla mnie nie lada wyzwaniem. Jednocześnie podejmowałam je ciągle na nowo, przez kilkanaście lat, być może intuicyjnie wiedząc, że to nie w roli tkwi mój problem. Potrzebowałam sensu i bezpieczeństwa. Pragnęłam wolności, szacunku i dobrych relacji. Szukałam frajdy i możliwości rozwoju. Dla siebie – i dla osób, z którymi współpracuję lub którym przewodzę. Na to wszystko jest przestrzeń w turkusie. Pracowałam turkusowo w biznesie, w organizacjach pozarządowych, w grupach nieformalnych, w edukacji. Z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Szkoliłam się i inspirowałam działaniami turkusowych przywódców w Polsce i na świecie. Osobiście doświadczyłam ścieżki, którą Ci proponuję i wiem, że jest wymagająca, ale pozwala osiągać wspaniałe rzeczy.

 

Kontakt z drugim człowiekiem, ten uważny, empatyczny, pełen akceptacji, zaufania i wolności, dodaje mi skrzydeł. Wierzę, że jest niezbędny do życia – do turkusowego życia na pewno. Ogromnie się cieszę, że przychodzi mi z łatwością, że mam w sobie potężny dar empatii, uważności i intuicji. Niemniej rozwijam tę zdolność przez cały czas. Studiowałam pedagogikę na specjalności coaching i doradztwo zawodowe. Ukończyłam kurs podstaw pomocy psychologicznej i szkołę tutoringu. Uczestniczyłam w wielu warsztatach dotyczących komunikacji, głównie porozumienia bez przemocy. Poprowadziłam kilka procesów coachingowych i kilkanaście tutoringowych oraz setki wspierających rozmów. Mam wsparcie superwizorki.

 

Znam sposób na to, aby przywództwo uczynić oazą spokojnego bycia z ludźmi, ekscytującą przygodą i wartościową misją zarazem. Mogę się nim z Tobą dzielić – w Twoim tempie, z wykorzystaniem Twoich zasobów, w uważności na Twoje potrzeby. Skorzystasz?

może zainteresuje Cię facylitacja pracy grupowej?

może zainteresuje Cię konsultacja wyzwań turkusu?

może zainteresują Cię warsztaty psychoedukacyjne?

może zainteresuje Cię tutoring turkusowego rodzicielstwa?

może zainteresuje Cię tutoring rozwojowy?

 • Jeśli szukasz wsparcia w konkretnej sytuacji i chcesz znaleźć właściwe dla siebie rozwiązanie:

 

 

 • Jeśli Twój zespół boryka się z trudnościami we współpracy i chcesz uczynić ją bardziej partnerską, transparentną i samorządną, ale niekoniecznie chcesz mieć to na swojej głowie:

 

 

 • Jeśli pracujesz z dziećmi, chcesz kompleksowo rozwijać w sobie kompetencje wychowawcze i wprowadzić trochę turkusowej wolności i harmonii do relacji z dzieckiem:

 


 

 • Jeśli chcesz kompleksowo rozwijać w sobie turkusowe podejście do życia lub przyjrzeć się swojej ścieżce rozwoju osobistego czy zawodowego i mieć wsparcie w tym procesie:

 

 

 

 • Jeśli szukasz formy rozwoju dla swojego zespołu lub chcesz rozwinąć konkretne kompetencje:

 

 

Sprawdź jeszcze...

Ile to kosztuje?

Czy to dla Ciebie?

Jeśli jesteś nauczycielem, wychowawcą lub w jakikolwiek sposób przewodzisz grupie młodzieży i chcesz pomóc dzieciakom odkrywać siebie, chcesz by miały dobry czas w grupie i wyszły z niej bogatsze o kompetencje osobiste i społeczne, a w przyszłości cieszyły się życiem i potrafiły zadbać o siebie, o innych i o świat – to z tej ścieżki możesz wziąć dla siebie naprawdę dużo.

 

Jeśli jesteś szefem zespołu projektowego, małej firmy lub organizacji pozarządowej i chcesz większej efektywności i większego zaangażowania, ale zależy Ci na tym, by ludzie czuli się naprawdę dobrze w pracy – to ścieżka turkusowego przywództwa powie Ci, jak to osiągnąć. W szacunku, zaufaniu i partnerskiej współpracy.

 

Jeśli kiedykolwiek zdarza Ci się koordynować jakieś działania grupy (np. organizować zjazd rodzinny), przymierzasz się do budowania jakiejś społeczności (np. lokalnej wspólnoty, grupy rozwojowej online przy swoim biznesie) lub przygotowujesz się do objęcia kierowniczego stanowiska – tutoring turkusowego przywództwa pomoże Ci poszerzyć perspektywę i w przyszłości korzystać z narzędzi, które czynią współpracę okazją do rozwoju, pielęgnowania relacji i czynienia dobra.

 

Jeśli już jesteś w zespole, który aspiruje do turkusu, serdecznie Ci gratuluję! :) Dla Ciebie tutoring turkusowego przywództwa to okazja, by sięgnąć po wsparcie, uporządkować wiedzę, pogłębić kompetencje, wprowadzić w życie to, co jeszcze u Was nie działa, rozwiać wątpliwości, znaleźć rozwiązania, które trudno Wam wypracować wewnątrz zespołu... rozwijać się dalej :)

Czym jest tutoring?

 

Dlaczego warto skorzystać z takiego wsparcia?

Wyobraź sobie...

...człowieka, który pracuje z grupą i każdego dnia ma w niej powód do świętowania. Jest dumny i podekscytowany, bo obserwuje, jak ludzie w jego zespole rozkwitają i żyją pełnią życia, przyczyniając się do wnoszenia w świat dobra. Jest wypoczęty i się nie wypala, bo nie musi już dźwigać całej odpowiedzialności na swoich barkach. Ma pewność, że postawione w zespole cele są wspólną sprawą i mają sens, a wszyscy angażują się w działania ku ich realizacji. Czuje się bezpiecznie, bo może zaufać osobom w tej grupie i wie, że w razie trudności czy konfliktów wspólnie stawią czoła wyzwaniom i wypracują najlepsze możliwe rozwiązanie. Współtworzy przestrzeń wolności, harmonii i wzajemnego wsparcia.

Ty też możesz być w  tym miejscu!

Co wolisz:

 • nauczyciela, który powie Ci, co jest dla Ciebie najlepsze oraz jak i co zrobić, by to osiągnąć, a potem rozliczy z wyniku (A) czy nauczyciela, który pomoże Tobie określić Twój własny cel, przy którego wsparciu postawisz przed sobą ekscytujące wyzwania prowadzące do tego celu i który pomoże Ci sprawdzić, czy efekt Cię satysfakcjonuje (B)?

 • przewodnika, za którym pójdziesz, naśladując każdy jego ruch (A) czy przewodnika, który podzieli się swoją mądrością oraz zainspiruje Cię do poszukiwania własnej drogi i pomoże sprawdzić, czy podejmowane decyzje doprowadzą Cię tam, dokąd chcesz dojść? (B)?

 • przyjaciela, który będzie forsował swoje pomysły i dawał rady na każdym kroku (A), czy przyjaciela, który będzie Ci towarzyszył na dobre i na złe, zrozumie, obdarzy empatią, pomoże wyciągnąć wnioski z porażek i świętować sukcesy (B)?

 

Jeśli wybierasz wersję B – to ze sporym prawdopodobieństwem tutoring przypadnie Ci do gustu :)

 

Tutoring to indywidualny proces wspierania w rozwoju osobistym, zawodowym lub naukowym, pozwalający być sobą, iść własną ścieżką i osiągnąć sukces po swojemu. Zwykle jest to ok. 5-10 cotygodniowych spotkań, które pomagają Ci czerpać maksymalny zysk z Twojej samodzielnej pracy pomiędzy spotkaniami. 

 

Tutoriale, czyli regularne spotkania w tutoringu, to okazja dla Ciebie, by:

 • pogłębiać samoświadomość (dowiedzieć się więcej o swoich predyspozycjach, ograniczeniach, mocnych i słabych stronach, sposobach działania, talentach, aspiracjach, potrzebach itd.);

 • stawiać sobie cele w zgodzie z sobą i uczyć się skutecznego wykorzystywania własnych zasobów do ich realizacji;

 • podejmować wyzwania, które będą dla Ciebie przyjemną i skuteczną formą rozwoju;

 • wyznaczać kierunki samodzielnej eksploracji możliwości rozwoju;

 • pochylać się nad wnioskami z uczenia się w działaniu i sprawdzać, co możesz zrobić lepiej i jak znaleźć się bliżej realizacji swojej wizji;

 • korzystać z empatycznego wsparcia i inspiracji od tutora.

 

Metoda tutoringu wywodzi się z praktyk akademickich uniwersytetów w Oxford i Cambridge, ale od dwustu lat z powodzeniem rozprzestrzeniła się na cały świat i jest stosowana nie tylko na uczelniach, lecz także w szkolnictwie, w pracy z rodzinami, w biznesie i w centrach rozwoju osobistego.

 

Tutoring jest podejściem holistycznym (uwzględniającym wszystkie aspekty Twojego życia) oraz spersonalizowanym (Ty jesteś podmiotem tutoringu). Leży w równowadze między coachingiem i mentoringiem – pozwala Ci zarówno decydować o procesie rozwoju i dostosowywać go do siebie, jak i czerpać z kompetencji i doświadczenia tutora w najlepszy dla siebie sposób. Daje przestrzeń do dobierania najwłaściwszych dla Ciebie narzędzi wspierania w rozwoju. Działa zgodnie z wiedzą, którą współcześnie neurobiologia i psychologia dostarczają nam na temat uczenia się i rozwoju: bazuje na wewnętrznej motywacji, angażuje emocje, pozwala samodzielnie odkrywać,  eksperymentować i działać, a przy tym odbywa się w bezpiecznej atmosferze partnerskiej współpracy. Dzięki temu jest tak efektywny.

 

Czy tutoring jest niezastąpiony? Absolutnie nie! Powiem tak: uczestniczyłam w życiu w wielu formach kształcenia i wspierania w rozwoju. Szkołach, studiach, kursach, warsztatach, seminariach, konferencjach. Stażach i praktykach. Superwizjach i terapiach. Przeczytałam mnóstwo książek i artykułów, wysłuchałam wielu podcastów i wywiadów. I ciągle od czasu do czasu siadam i gadam ze sobą – bo potrzebuję tę rozsypankę połączyć w spójną całość, docenić to, kim już jestem i co osiągnęłam, sprawdzić, jak teoria wychodzi mi w praktyce, wybrać, co chcę doskonalić, a co mi się już nie przyda, i zdecydować, jak z mojego potencjału zrobić najlepszy użytek dla siebie i dla świata. Tak turkusowo – mieć jak najszerszą perspektywę, sięgać po swoją pełnię i realizować ją w harmonii z innymi ludźmi.

 

Z Tobą też chętnie pogadam, chcesz?

Tutoring turkusowego przywództwa

Współpracuj z sensem, w wolności i po partnersku!

Logotyp Ridetu przedstawia dwie osoby, które z radością stoją razem, ramię w ramię, przed wyzwaniem - wejściem na szczyt swoich marzeń. Te osoby wnoszą do świata mnóstwo swojej osobistej mocy - dzięki turkusowemu zarządzaniu, turkusowemu wychowaniu, turkusowemu życiu. Mają frajdę z tego, że z turkusowej perspektywy widzą świat szerzej, dostrzegają więcej możliwości i więcej powodów do uśmiechu, I tym uśmiechem zarażają świat. A "ridetu!" w języku esperanto oznacza "uśmiechnij się!".

Agnieszka Witkowska

TURKUSOWA PRZEWODNICZKA